Na poslední chvíli jsem se dozvěděla od kamarádky, že Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze pořádá dvoudenní workshop zaměřený na barvení textilu přírodními barvivy. Naštestí pro mne měli místo. Asi poslední. Měla jsem v plánu jet za synem do Prahy, tak jsem si prodloužila pobyt.
V úterý byla teoretická přednáška, která trvala 1,5 hodiny. V pátek od 15 do 19 hodin a v sobotu celý den workshop. Program byl nabytý a já rozhodně nelitovala.
Lektorkou byla Ing. Alena Samohýlová , která pracuje jako restaurátorka textilu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Vystudovala organickou chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a jejím celoživotním zájmem je přírodní textilní materiál, technologie a řemeslné rukodělné techniky jeho zpracování, textilní úpravy, především barvení, a degradace textilních vláken.
Lektorka byla úžasná. Barvili jsem břízou, ořechem, cibulí, mořenou, světlicí, indigem. A to různé materiály - bavlnu, hedvábí, vlnu, rouno. Používali jsme různá mořidla. Samozřejmě kamenec, ale i modrou a zelenou skalici.
Obarvili jsme si hedvábné šátky vyvazovanou technikou.
Měli jsme možnost komentované prohlídky výstavy "Umění restaurovat. Tapiserie a liturgické textilie ze sbírek UPM". A s odborníkem, který má tapiserie ošahané, to je o několik stupňů výše. Dostali jsme i publikaci vydanou k výstavě.
Parta se nás sešla velmi inspirativní. V pátek byl s námi mladý muž, který prý má vystudované přírodní vědy a loutkařinu. Bohužel v sobotu již mezi nás nepřišel. Škoda. Mohly jsme se i od něj nachytřit.
Děvčata z edukačního oddělení byla velmi ochotná a vstřícná. I díky nim, jsme si domů odvezli tak precizně zpracované vzorky.
Mám hlavu plnou inspirace a informací. Tak uvidíme jak zužitkuji.
Děkuji celé rodině za podporu. Byl to pro mne narozeninový dárek. Zážitky jsou stejně nejvíc.
Žádné komentáře:
Okomentovat